Pokemon GO

Pradžia » Tinklaraštis » Pokemon GO

Pokémon GO – tai naujas „išplėstinės realybės“ nemokamas orientacinis žaidimas mobiliuosiuose įrenginiuose (iOS ir Android), kuris daugelyje pasaulio regionų pradėtas platinti 2016 metų liepą. Žaidimas Pokemon Go leidžia žaidėjams sugauti, kovoti, apmokyti virtualius gyvūnėlius, vadinamus pokemonais (pokémon), kurie atsiranda mobilaus įrenginio ekrane, lyg būtų konkrečioje vietoje realiame pasaulyje.

Žemėlapis žaidime Pokemon Go
Žemėlapio vaizdas žaidime Pokemon Go. Žaidėjas turi keliauti realiame pasaulyje tam, kad ištirtų žemėlapį ir aplankytų „PokéStops“ (mažesnės violetinės ir mėlynos piktogramos, dydis priklauso nuo atstumo) and „Pokémon gyms“ (čia matomas vienas aukštas bokštas).

Dėl didžiulio pasisekimo ir didelio žaidėjų skaičiaus jo paleidimo pradžioje strigo serveriai ir žaidėjo patyrimas buvo ne pats geriausias. Dabar jau situacija pagerėjo.

Kai kurie medikai šį žaidimą giria dėl to, kad jis teigiamai veikia žaidėjų fizinę ir protinę sveikatą. Kartu jau kilo ir kontraversijų dėl nelaimingų atsitikimų žaidžiant bei dėl žaidėjų gausos sukeliamų trukdymų kai kuriose viešose vietose.

Pokemon Gožaidėjai Aliaskoje
Pokémon GO žaidėjai Aliaskoje.

Kaip ten bebūtų – žaidimas tikrai tapo populiarus visame pasaulyje. Apie tai liudija ir tokios istorijos, jog Rio de Janeiro meras Eduardo Paes pasakė, jog tikisi, kad žaidimas pradės veikti Brazilijoje dar iki 2016 m. vasaros Olimpiados pradžios Brazilijoje. O JAV prezidento rinkimų kandidatai Donald Trump ir Hillary Clinton paminėjo šį žaidimą savo rinkiminių kampanijų metu.

Weedle pokemonas
Weedle pokemoną pamatėme ir Druskininkuose.

Druskininkuose šią vasarą sutikome ir pakalbinome jaunuolį, kuris aktyviai žaidžia šį naują visame pasaulyje išpopuliarėjusį žaidimą Pokémon GO.

Aš: Kodėl žaidi šį žaidimą?
Jaunuolis: Nes linksma jį žaisti :)
Aš: Ar Pokémon GO žaidimas lavina protą?
Jaunuolis: Protą gal nelabai lavina, labiau – priverčia bėgioti.
Aš: Kaip jį žaisti?
Jaunuolis: Tiesiog bėgioji, gaudai pokemonus, kovoji prieš kitų žmonių pokemonus.
Aš: Kas yra tie pokemonai?
Jaunuolis: Maži išgalvoti gyvūnėliai. Jau prieš daugelį metų esu žaidęs žaidimus su pokemonais ant Palm delninuko. Dabar jie „sugrįžo“ šiame žaidime.
Aš: Ar šiame žaidime yra ir lygiai?
Jaunuolis: Taip, yra. Esu jau 12 lygio – pasiekiau jį gal per 5 dienas.

 

Aš: Lietuvoje šis žaidimas oficialiai leidžiamas atsisiųsti tik nuo 2016-07-16. Kiek laiko tu jį jau žaidi?
Jaunuolis: Aš jį pradėjau žaisti jau anksčiau.
Aš: Ar daug žaidžiančių sutinki Druskininkuose? Kokie tai žmonės?
Jaunuolis: Taip, nemažai žaidžia Druskininkuose, daugiausia – jaunimas, berniukai ir jauni vyrai. Nors pasitaiko ir merginų.
Aš: O kaip juos atpažįsti?
Jaunuolis: Jie vaikšto žiūrėdami į telefonus ir atrodo nenormaliai :)
Aš: Ar tokie virtualios realybės žaidimai, tavo manymu, turi ateitį?
Jaunuolis: Taip, juos linksma žaisti.
Aš: Kiek laiko kasdien žaidi Pokémon GO?
Jaunuolis: Žaidžiu du kartus į dieną – tol, kol išsikrauna telefonas, t.y. maždaug po pusantros valandos. Mano telefono baterija jau nenauja, be to – naudojamas internetas, grafikos spartinimas. Žaidžiant dieną lauke tenka pasiryškinti ekraną – tai irgi trumpina žaidimo laiką.
Aš: Ar daug vietų Druskininkuose spėji aplankyti?
Jaunuolis: Taip, žaisdamas dviračiu apvažiuoju visus Druskininkus.
Aš: Ar kiti žaidėjai irgi važinėja dviračiais?
Jaunuolis: Ne, daugiau mačiau žmonių žaidžiančių pėsčiomis.
Aš: Ar žaidėjai susitikę bendrauja vienas su kitu? Ar jie atpažįsta kitus žaidėjus?
Jaunuolis: Ne, tiesiogiai dauguma nebendrauja. Nežinau, ar kiti atpažįsta žaidėjus, bet aš – taip, atpažįstu.

Weedle pokemonas


Mūsų sekuliariame amžiuje tapo įprasta pasaulį suvokti mąstant priežasties ir pasekmės kategorijomis. Mus jau ne taip jaudina šio pasaulio didybė. Galvojame, jog esame tik maži sraigteliai dideliame priežastingumo mechanizme. Prasmės nebeieškome, bet bandome ją sukurti patys.

Bet staiga į tokį mūsų natūralistinį amžių įsiveržia žaidimas, paremtas Japonų mitologija. Pokemonų pasaulis – tai pasaulis, kuriame pilna kami, kurie panašūs į senovės graikų dievus. Šie kūriniai gyvena medžiuose, upėse, uolose. Šis rytietiškas pokemonų pasaulis kartu ir keistas, ir kažkuo jau pažįstamas. Iš dalies pokemonų patrauklumas gali būti siejamas su mūsų vaikystės žavėjimusi stebuklingomis pasakomis, iš kurio taip pilnai niekada ir neišaugome.

Pokémon GO patrauklumas remiasi mūsų giliu vienybės troškimu šiame susidalijusiame pasaulyje. Žaisdami bent kažkiek pabūname kartu su kitais, dalinamės su jais ta pačia erdve žaisdami tą patį žaidimą.

Taip pat Pokémon GO atsiremia į mumyse esantį ilgesį kažko daugiau, nei tik mūsų amžiaus racionali visuomenė. Bent kažkiek pajaučiame senųjų mitologijų magiją. Mūsų širdis trokšta kažko daugiau nei vien šis matomas fizinis pasaulis.

Žinoma, tai tėra tik žaidimas, kurio patrauklumas ir žavesys su laiku praeis. Tokie mitai neatspindi realios dvasinės tikrovės, kuri mums žinoma iš Biblijos. Šie žaidimai suteikia malonių akimirkų, tačiau jie nieko nežada mūsų ateičiai. Joks žaidimas negali suteikti išliekančios vienybės su kitais ar amžinosios prasmės. Tai gali suteikti tik Kristaus Evangelijos žinia.